Licensed to IUPUI Natatorium - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/10/2014 09:30 PM
                       BSU - XAVIER - IUPUI - 1/10/2014                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ball State University-IN  'A'                          NT    1:46.97        
     1) Miles, Mallory M 22             2) Ruehl, Bridgette N 22          
     3) Richter, Haley E 21             4) Magley, Carlena A 21           
       28.06    29.94    24.88    24.09                                    
  2 Iupui Jaguars-IN  'A'                                  NT    1:48.68        
     1) Laird, Lexi L 20                2) Oleksiak, Jenny J 21           
     3) Bradford, Madeline M 19         4) Grove, Brittani A 19           
       26.95    30.18    26.79    24.76                                    
  3 Ball State University-IN  'B'                          NT    1:51.32        
     1) Mudd, Courtney N 19             2) Wierman, Stacey E 21           
     3) Extine, Jessica L 18            4) Vanwinkle, Jordan N 20         
       28.86    30.40    27.27    24.79                                    
  4 Xavier University-OH  'A'                              NT    1:51.33        
     1) Stewart, Carolyn E 21           2) Day, Madison E 21              
     3) Whiteley, Ashley N 18           4) Kroeger, Molly R 19            
       27.64    31.89    27.32    24.48                                    
  5 Ball State University-IN  'C'                          NT    1:52.90        
     1) Beaver, Larah K 20              2) Ahmad, Sumaiyah H 22           
     3) Horn, Katie M 19                4) Wisolek, Emily D 21            
       28.07    31.02    27.38    26.43                                    
  6 Xavier University-OH  'B'                              NT    1:55.10        
     1) Stone, Sarah M 18               2) Dresner, Haley R 20            
     3) Johns, Kelsie M 20              4) Brolsma, Claire E 20           
       30.07    31.65    28.28    25.10                                    
  7 Iupui Jaguars-IN  'B'                                  NT    1:55.66        
     1) Taylor, Madison O 20            2) Rozow, Sarah A 20              
     3) Wade, Karyn A 20                4) Brown, Alvina C 21             
       29.10    34.13    27.62    24.81                                    
  8 Xavier University-OH  'C'                              NT    1:57.02        
     1) Davis, Carly A 20               2) Martin, Hanna M 19             
     3) Brotherton, Lynn E 22           4) Walsh, Abbi H 19               
       39.16    24.44    28.13    25.29                                    
  9 Xavier University-OH  'D'                              NT    1:59.45        
     1) Jach, Taylor M 19               2) Hyde, Natalie N 21             
     3) Wilkes, Olivia C 22             4) Turner, Heidi E 18             
       29.82    33.83    28.85    26.95                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iupui Jaguars-IN  'A'                                  NT    1:36.59        
     1) Haskett, Luke R 18              2) Mintch, Landan M 19            
     3) Ferguson, Adam P 21             4) Kuester, Lennart 20            
       25.30    26.82    23.36    21.11                                    
  2 Xavier University-OH  'A'                              NT    1:36.91        
     1) Suriano, Rodrigo 20             2) Clark, Carter M 20             
     3) Hitt, Knox K 20                 4) Moss, Armando N 21             
       25.33    27.53    22.95    21.10                                    
  3 Xavier University-OH  'B'                              NT    1:37.85        
     1) Oswald, William E 20            2) Gordon, Michael D 20           
     3) Biernat, Erik T 18              4) Kinney, John P 22              
       25.13    27.23    23.45    22.04                                    
  4 Ball State University-IN  'A'                          NT    1:39.69        
     1) Sullenbarger, Drew J 21         2) Prather, Mitch R 18            
     3) Tharp, Drew W 22                4) Smith, Cole A 19               
       25.18    29.87    23.08    21.56                                    
  5 Iupui Jaguars-IN  'B'                                  NT    1:40.22        
     1) Stowe, Matthew A 19             2) Weingart, Ben N 20             
     3) Kamphuis, John W 20             4) Allen, Jared J 19              
       26.01    27.98    24.55    21.68                                    
  6 Iupui Jaguars-IN  'C'                                  NT    1:41.58        
     1) Saunders, Andrew G 22           2) Bennett, Zach C 20             
     3) Garmon, Josh M 18               4) Hamilton, Mason D 20           
       27.35    28.33    23.32    22.58                                    
  7 Xavier University-OH  'C'                              NT    1:42.38        
     1) Nephew, Matt W 19               2) Mahak, Kuroshe 18              
     3) Mitchell, Gage M 18             4) Miller, Tony M 19              
       26.49    28.62    24.95    22.32                                    
  8 Ball State University-IN  'B'                          NT    1:42.40        
     1) Hale, Tucker M 21               2) Snare, Conner N 20             
     3) Ridge, Bradley J 18             4) Green, Austin B 18             
       26.80    29.81    24.13    21.66                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barber, Margaret A        20 IUPUI-IN                  NT   10:37.89        
      28.79   31.14   31.65   31.77   30.82   31.65   31.91   32.04
      32.15   32.33   32.49   32.49   32.25   32.60   32.44   32.49
      32.37   32.27   32.31   31.93                                
  2 Jackson, Cheyanne M       22 Ball State-IN       10:43.61   10:44.70        
      28.41   31.44   32.13   32.20   32.26   32.53   32.62   32.63
      32.60   32.24   32.57   32.47   32.64   32.87   32.79   32.84
      32.75   32.70   32.37   31.64                                
  3 Hussey, Kayla Q           21 Ball State-IN             NT   10:45.11        
      29.38   31.91   32.10   32.28   32.66   32.19   32.16   32.41
      32.40   32.63   32.44   32.45   32.69   32.63   32.59   32.68
      32.56   32.62   32.56   31.77                                
  4 Rife, Mackenna L          20 XU-OH                     NT   10:50.27        
      29.04   31.65   32.37   31.99   32.35   32.86   32.80   32.60
      33.16   33.34   33.15   33.22   32.60   32.91   32.78   32.57
      32.35   32.71   32.96   32.86                                
  5 Roop, Vanessa J           20 IUPUI-IN                  NT   10:52.66        
      29.30   31.75   32.24   32.61   32.61   32.82   32.82   33.07
      33.05   33.01   33.01   33.02   33.20   33.52   32.98   32.78
      32.66   32.87   32.86   32.48                                
  6 Wagner, Emily F           18 XU-OH                     NT   10:58.27        
      30.39   32.59   32.96   32.80   32.40   32.67   32.95   33.03
      33.29   33.12   33.26   33.21   33.37   33.46   33.13   33.34
      33.39   33.38   33.26   32.27                                
  7 Mattson, Leighann S       20 Ball State-IN       10:58.97   11:02.19        
      29.32   32.30   33.06   33.30   33.06   33.31   33.27   33.40
      33.80   33.39   33.48   33.34   33.10   33.29   33.62   33.81
      33.66   33.46   33.35   32.87                                
  8 Hayes, Genevieve P        18 Ball State-IN       10:50.42   11:05.69        
      29.46   33.03   33.68   33.05   33.37   32.92   33.36   33.48
      33.27   33.31   33.48   33.85   33.29   33.73   33.76   34.24
      33.54   34.41   33.75   32.71                                
  9 Saugstad, Mikaela M       19 XU-OH                     NT   11:07.83        
      30.57   32.10   32.90   33.32   33.36   33.36   33.32   33.56
      33.72   33.66   33.55   33.78   33.60   33.90   34.15   33.98
      34.17   34.25   33.76   32.82                                
 10 Cox, Courtney m           21 XU-OH                     NT   11:10.05        
      30.21   32.31   33.19   33.25   33.16   33.41   33.37   33.60
      33.63   33.65   33.75   33.75   33.85   33.87   34.18   34.45
      34.40   34.27   34.38   33.37                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strader, Nick A           19 XU-OH                     NT    9:43.11        
      25.88   28.38   29.35   29.71   29.14   29.07   29.49   29.28
      29.59   29.61   29.37   29.70   29.55   29.47   29.55   29.12
      29.59   29.78   29.76   27.72                                
  2 Sunkel, Richard A         19 IUPUI-IN                  NT    9:49.50        
      25.75   28.24   29.68   29.19   29.21   29.44   29.36   29.35
      29.78   29.69   29.57   29.92   29.92   30.04   29.96   30.13
      30.63   30.07   30.05   29.52                                
  3 Foster, Nick N            20 XU-OH                     NT    9:55.54        
      26.70   28.33   28.71   29.03   29.18   29.72   29.99   30.20
      30.29   30.80   30.97   30.93   31.16   31.26   31.08   30.44
      30.04   29.41   29.60   27.70                                
  4 Salmon, James R           18 IUPUI-IN                  NT    9:55.83        
      26.39   29.02   29.47   29.80   30.06   29.76   30.16   30.39
      30.35   30.49   30.98   30.36   30.45   30.58   30.34   30.33
      29.45   29.44   29.74   28.27                                
  5 McGeehan, Kiernan P       21 XU-OH                     NT   10:02.18        
      26.94   28.97   29.61   29.75   29.80   30.04   30.30   30.69
      30.51   30.66   30.47   30.74   30.33   30.77   30.24   31.34
      30.67   30.36   30.68   29.31                                
  6 Lamb, Andy R              21 Ball State-IN             NT   10:09.17        
      27.29   29.63   30.21   30.03   30.14   30.63   30.59   30.77
      30.81   30.91   31.01   30.97   30.84   30.96   30.90   30.83
      30.96   30.91   30.72   30.06                                
  7 Saunders, Daniel B        20 IUPUI-IN                  NT   10:15.78        
      26.32   29.37   29.55   30.05   30.02   30.17   30.34   30.75
      31.11   30.66   31.30   31.46   32.09   31.79   31.93   32.53
      32.11   32.51   30.81   30.91                                
  8 Middleton, JD D           19 Ball State-IN             NT   10:25.14        
      26.84   29.70   30.63   30.49   30.69   30.76   31.33   31.12
      31.52   31.84   31.79   31.74   31.87   32.25   32.09   32.39
      32.16   32.57   32.12   31.24                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trout, Natalie E          20 IUPUI-IN                  NT    1:54.70        
      26.88   28.89   29.55   29.38                                
  2 Wisolek, Emily D          21 Ball State-IN        1:55.15    1:56.29        
      27.78   29.41   29.66   29.44                                
  3 Vanwinkle, Jordan N       20 Ball State-IN        1:52.13    1:56.30        
      27.26   29.58   29.96   29.50                                
  4 Kroeger, Molly R          19 XU-OH                     NT    1:57.18        
      26.83   29.17   30.67   30.51                                
  5 Rodawig, Audrey E         18 Ball State-IN        1:54.31    1:58.05        
      26.90   30.16   30.52   30.47                                
  6 Pitsas, Elaine C          21 Ball State-IN        1:56.28    2:00.58        
      27.93   30.86   31.13   30.66                                
  7 Roop, Vanessa J           20 IUPUI-IN                  NT    2:01.06        
      28.09   30.53   31.55   30.89                                
  8 Jach, Taylor M            19 XU-OH                     NT    2:01.45        
      28.31   30.75   31.35   31.04                                
  9 Grove, Brittani A         19 IUPUI-IN                  NT    2:01.51        
      28.06   30.79   31.52   31.14                                
 10 Turner, Heidi E           18 XU-OH                     NT    2:05.31        
      28.35   31.61   33.00   32.35                                
 11 Wilkes, Olivia C          22 XU-OH                     NT    2:05.74        
      28.97   31.76   32.94   32.07                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuester, Lennart          20 IUPUI-IN                  NT    1:45.36        
      23.67   26.71   27.70   27.28                                
  2 Smith, Arthur T           18 XU-OH                     NT    1:46.08        
      24.62   26.98   27.50   26.98                                
  3 Oswald, William E         20 XU-OH                     NT    1:46.77        
      24.61   26.94   27.63   27.59                                
  4 Fennig, Neal P            20 Ball State-IN             NT    1:47.32        
      25.00   27.13   27.41   27.78                                
  5 Dirvin, Eric G            21 XU-OH                     NT    1:47.57        
      25.04   27.17   27.70   27.66                                
  6 Allen, Jared J            19 IUPUI-IN                  NT    1:48.21        
      24.62   27.43   28.27   27.89                                
  7 Johanns, Luke C           19 XU-OH                     NT    1:49.21        
      24.61   27.57   28.70   28.33                                
  8 Kisinger, Logan L         19 Ball State-IN             NT    1:51.79        
      25.48   28.33   29.59   28.39                                
  9 Salmon, James R           18 IUPUI-IN                  NT    1:52.17        
      25.26   27.92   29.47   29.52                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laird, Lexi L             20 IUPUI-IN                  NT      57.75        
      28.10   29.65                                                
  2 Richter, Haley E          21 Ball State-IN          57.76      59.46        
      28.94   30.52                                                
  3 Beaver, Larah K           20 Ball State-IN        1:00.21    1:00.26        
      29.09   31.17                                                
  4 Stewart, Carolyn E        21 XU-OH                     NT    1:00.29        
      29.22   31.07                                                
  5 Bradford, Madeline M      19 IUPUI-IN                  NT    1:00.40        
      29.53   30.87                                                
  6 Rozow, Sarah A            20 IUPUI-IN                  NT    1:01.50        
      29.79   31.71                                                
  7 Mudd, Courtney N          19 Ball State-IN          59.45    1:01.77        
      29.61   32.16                                                
  8 Kolz, Allie A             18 Ball State-IN          59.58    1:02.64        
      30.37   32.27                                                
  9 Wagner, Emily F           18 XU-OH                     NT    1:02.97        
      30.95   32.02                                                
 10 Whiteley, Ashley N        18 XU-OH                     NT    1:04.46        
      30.70   33.76                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullenbarger, Drew J      21 Ball State-IN             NT      53.65        
      26.32   27.33                                                
  2 Thompson, Chad E          21 XU-OH                     NT      53.67        
      26.13   27.54                                                
  3 Suriano, Rodrigo          20 XU-OH                     NT      53.97        
      26.39   27.58                                                
  4 Haskett, Luke R           18 IUPUI-IN                  NT      54.11        
      26.34   27.77                                                
  5 Hitt, Knox K              20 XU-OH                     NT      54.39        
      26.22   28.17                                                
  6 Kamphuis, John W          20 IUPUI-IN                  NT      55.61        
      26.86   28.75                                                
  7 Stowe, Matthew A          19 IUPUI-IN                  NT      56.06        
      26.88   29.18                                                
  8 Hale, Tucker M            21 Ball State-IN             NT      56.55        
      27.28   29.27                                                
  9 Nephew, Matt W            19 XU-OH                     NT      57.01        
      27.46   29.55                                                
 10 Watters, Cam W            22 Ball State-IN             NT      57.33        
      27.92   29.41                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruehl, Bridgette N        22 Ball State-IN        1:01.53    1:05.34        
      30.93   34.41                                                
  2 Oleksiak, Jenny J         21 IUPUI-IN                  NT    1:06.07        
      31.53   34.54                                                
  3 Wierman, Stacey E         21 Ball State-IN        1:06.80    1:07.25        
      31.95   35.30                                                
  4 Ahmad, Sumaiyah H         22 Ball State-IN        1:06.98    1:08.67        
      31.97   36.70                                                
  5 Dresner, Haley R          20 XU-OH                     NT    1:10.44        
      33.11   37.33                                                
  6 Day, Madison E            21 XU-OH                     NT    1:11.48        
      33.03   38.45                                                
  7 Hyde, Natalie N           21 XU-OH                     NT    1:11.75        
      34.08   37.67                                                
  8 Johns, Kelsie M           20 XU-OH                     NT    1:13.63        
      35.14   38.49                                                
  9 Scott, Kimmie A           18 Ball State-IN        1:10.09    1:14.03        
      34.69   39.34                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weingart, Ben N           20 IUPUI-IN                  NT    1:00.59        
      28.83   31.76                                                
  2 Futscher, Eric R          19 XU-OH                     NT    1:02.24        
      29.44   32.80                                                
  3 Van Kirk, Robert J        20 XU-OH                     NT    1:02.63        
      29.41   33.22                                                
  4 Clark, Carter M           20 XU-OH                     NT    1:02.67        
      29.21   33.46                                                
  5 Mintch, Landan M          19 IUPUI-IN                  NT    1:02.83        
      28.67   34.16                                                
  6 Bennett, Zach C           20 IUPUI-IN                  NT    1:03.57        
      29.26   34.31                                                
  7 Snare, Conner N           20 Ball State-IN             NT    1:03.99        
      30.16   33.83                                                
  8 Mahak, Kuroshe            18 XU-OH                     NT    1:04.33        
      29.69   34.64                                                
  9 Prather, Mitch R          18 Ball State-IN             NT    1:05.16        
      31.10   34.06                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miles, Mallory M          22 Ball State-IN        2:08.22    2:08.32        
      28.94   32.36   34.19   32.83                                
  2 Horn, Katie M             19 Ball State-IN        2:06.60    2:12.79        
      29.24   33.01   34.65   35.89                                
  3 Hussey, Kayla Q           21 Ball State-IN        2:08.69    2:14.91        
      30.51   34.10   35.11   35.19                                
  4 Stone, Sarah M            18 XU-OH                     NT    2:14.95        
      30.38   33.93   35.01   35.63                                
  5 Brotherton, Lynn E        22 XU-OH                     NT    2:16.81        
      30.17   34.86   36.22   35.56                                
  6 Martin, Hanna M           19 XU-OH                     NT    2:16.82        
      29.93   34.01   35.76   37.12                                
  7 Ketchem, Maddie A         18 IUPUI-IN                  NT    2:18.54        
      29.74   34.24   36.45   38.11                                
  8 Wade, Karyn A             20 IUPUI-IN                  NT    2:21.64        
      30.74   35.72   37.48   37.70                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tharp, Drew W             22 Ball State-IN             NT    1:54.19        
      26.47   29.47   29.07   29.18                                
  2 Barton, Tanner F          18 Ball State-IN             NT    1:56.22        
      26.11   29.04   30.22   30.85                                
  3 Heringer, Daniel          20 IUPUI-IN                  NT    1:57.43        
      25.84   30.22   30.05   31.32                                
  4 Bernth, A J J             19 IUPUI-IN                  NT    2:00.02        
      26.92   30.79   31.10   31.21                                
  5 Foster, Nick N            20 XU-OH                     NT    2:00.47        
      28.02   30.34   31.64   30.47                                
  6 Ridge, Bradley J          18 Ball State-IN             NT    2:02.03        
      26.74   31.01   32.86   31.42                                
  7 Eckert, Jacob                Ball State-IN             NT    2:02.80        
      26.54   30.48   32.76   33.02                                
  8 Biernat, Erik T           18 XU-OH                     NT    2:03.16        
      25.98   30.84   32.70   33.64                                
  9 Lunte, Kevin C            19 IUPUI-IN                  NT    2:04.63        
      27.13   31.38   32.44   33.68                                
 10 Mitchell, Gage M          18 XU-OH                     NT    2:04.89        
      27.78   32.03   32.40   32.68                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magley, Carlena A         21 Ball State-IN          24.03      24.28        
  2 Rodawig, Audrey E         18 Ball State-IN          24.34      24.63        
  3 Taylor, Madison O         20 IUPUI-IN                  NT      24.82        
  4 Extine, Jessica L         18 Ball State-IN          24.15      25.13        
  5 Brown, Alvina C           21 IUPUI-IN                  NT      25.32        
  6 Buha, Maranda L           18 IUPUI-IN                  NT      25.33        
  7 Mudd, Courtney N          19 Ball State-IN          24.99      25.52        
  8 Walsh, Abbi H             19 XU-OH                     NT      25.60        
  9 Brolsma, Claire E         20 XU-OH                     NT      25.68        
 10 Davis, Carly A            20 XU-OH                     NT      26.35        
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johanns, Luke C           19 XU-OH                     NT      21.39        
  2 Moss, Armando N           21 XU-OH                     NT      21.51        
  3 Garmon, Josh M            18 IUPUI-IN                  NT      21.70        
  4 Ferguson, Adam P          21 IUPUI-IN                  NT      21.84        
  5 Smith, Cole A             19 Ball State-IN             NT      22.07        
  6 Green, Austin B           18 Ball State-IN             NT      22.10        
  7 Kisinger, Logan L         19 Ball State-IN             NT      22.24        
  8 Rodriguez, Nick H         19 Ball State-IN             NT      22.46        
  9 Mintch, Landan M          19 IUPUI-IN                  NT      22.59        
 10 Hamilton, Mason D         20 IUPUI-IN                  NT      22.60        
 11 Kinney, John P            22 XU-OH                     NT      22.64        
 12 Miller, Tony M            19 XU-OH                     NT      22.99        
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zirzow, Madie             20 Ball State-IN             NP     259.05        
  2 Wills, Bailey                IUPUI-IN                  NP     225.82        
  3 Penn, Brittany A          19 Ball State-IN             NP     216.22        
  4 Sidebottom, Kirsten          IUPUI-IN                  NP     207.52        
  5 Bixler, Quinn             18 Ball State-IN             NP     197.77        
  6 Collins, Jessica             IUPUI-IN                  NP     179.55        
  7 Berger, Melissa E         19 IUPUI-IN                  NP     178.72        
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brehmer, Jake D           21 Ball State-IN             NP     276.75        
  2 Carmichael, Josh             IUPUI-IN                  NP     243.07        
  3 Watts, Cody                  IUPUI-IN                  NP     242.70        
  4 Stapleton, Isaac          22 IUPUI-IN                  NP     174.15        
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richter, Haley E          21 Ball State-IN          51.66      52.78        
      25.41   27.37                                                
  2 Magley, Carlena A         21 Ball State-IN          52.80      53.49        
      25.68   27.81                                                
  3 Taylor, Madison O         20 IUPUI-IN                  NT      53.58        
      25.82   27.76                                                
  4 Pitsas, Elaine C          21 Ball State-IN          53.31      54.66        
      26.26   28.40                                                
  5 Trout, Natalie E          20 IUPUI-IN                  NT      54.69        
      26.64   28.05                                                
  6 Grove, Brittani A         19 IUPUI-IN                  NT      54.91        
      26.27   28.64                                                
  7 Kroeger, Molly R          19 XU-OH                     NT      55.00        
      26.50   28.50                                                
  8 Walsh, Abbi H             19 XU-OH                     NT      55.88        
      26.89   28.99                                                
  9 Brown, Alvina C           21 IUPUI-IN                  NT      55.98        
      26.79   29.19                                                
 10 Beaver, Larah K           20 Ball State-IN          57.96      56.37        
      26.79   29.58                                                
 11 Day, Madison E            21 XU-OH                     NT      57.22        
      27.37   29.85                                                
 12 Brolsma, Claire E         20 XU-OH                     NT      57.53        
      27.43   30.10                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuester, Lennart          20 IUPUI-IN                  NT      46.98        
      22.49   24.49                                                
  2 Smith, Cole A             19 Ball State-IN             NT      48.23        
      22.93   25.30                                                
  3 Moss, Armando N           21 XU-OH                     NT      48.25        
      23.09   25.16                                                
  4 Oswald, William E         20 XU-OH                     NT      48.36        
      22.97   25.39                                                
  5 Johanns, Luke C           19 XU-OH                     NT      48.48        
      23.11   25.37                                                
  6 Green, Austin B           18 Ball State-IN             NT      48.69        
      23.25   25.44                                                
  7 Allen, Jared J            19 IUPUI-IN                  NT      48.72        
      23.67   25.05                                                
  8 Fennig, Neal P            20 Ball State-IN             NT      49.49        
      24.07   25.42                                                
  9 Hamilton, Mason D         20 IUPUI-IN                  NT      50.43        
      24.17   26.26                                                
 10 Clark, Carter M           20 XU-OH                     NT      50.47        
      24.07   26.40                                                
 11 Kisinger, Logan L         19 Ball State-IN             NT      50.82        
      24.73   26.09                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laird, Lexi L             20 IUPUI-IN                  NT    2:07.31        
      29.74   32.15   32.73   32.69                                
  2 Stewart, Carolyn E        21 XU-OH                     NT    2:11.02        
      31.11   33.78   33.61   32.52                                
  3 Iglesias, Jackie M        21 Ball State-IN        2:14.59    2:11.54        
      30.70   32.79   34.31   33.74                                
  4 Wisolek, Emily D          21 Ball State-IN        2:06.79    2:11.56        
      31.26   33.15   33.67   33.48                                
  5 Bradford, Madeline M      19 IUPUI-IN                  NT    2:12.47        
      30.72   32.95   34.28   34.52                                
  6 Rozow, Sarah A            20 IUPUI-IN                  NT    2:14.20        
      31.28   33.74   34.91   34.27                                
  7 Wagner, Emily F           18 XU-OH                     NT    2:14.33        
      31.64   33.99   34.44   34.26                                
  8 Kolz, Allie A             18 Ball State-IN        2:05.91    2:16.06        
      31.52   33.72   35.45   35.37                                
  9 Davis, Carly A            20 XU-OH                     NT    2:18.83        
      32.64   35.16   36.15   34.88                                
 10 Scott, Kimmie A           18 Ball State-IN        2:12.39    2:19.69        
      33.17   35.05   35.95   35.52                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suriano, Rodrigo          20 XU-OH                     NT    1:57.28        
      27.67   29.33   29.65   30.63                                
  2 Sullenbarger, Drew J      21 Ball State-IN             NT    1:57.40        
      28.59   30.17   30.02   28.62                                
  3 Thompson, Chad E          21 XU-OH                     NT    1:57.71        
      28.12   30.48   30.86   28.25                                
  4 Smith, Arthur T           18 XU-OH                     NT    1:58.44        
      27.38   29.24   30.61   31.21                                
  5 Haskett, Luke R           18 IUPUI-IN                  NT    1:59.52        
      28.24   30.24   30.78   30.26                                
  6 Kamphuis, John W          20 IUPUI-IN                  NT    2:00.34        
      28.00   30.35   31.67   30.32                                
  7 Stowe, Matthew A          19 IUPUI-IN                  NT    2:02.49        
      28.17   30.96   31.88   31.48                                
  8 Saunders, Andrew G        22 IUPUI-IN                  NT    2:04.15        
      29.01   31.54   31.82   31.78                                
  9 Hale, Tucker M            21 Ball State-IN             NT    2:04.79        
      28.70   31.60   31.84   32.65                                
 10 Watters, Cam W            22 Ball State-IN             NT    2:05.25        
      29.17   31.35   32.31   32.42                                
 11 Nephew, Matt W            19 XU-OH                     NT    2:05.85        
      29.01   32.16   32.55   32.13                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruehl, Bridgette N        22 Ball State-IN        2:12.61    2:21.75        
      33.68   36.91   35.72   35.44                                
  2 Oleksiak, Jenny J         21 IUPUI-IN                  NT    2:24.57        
      32.60   36.91   37.29   37.77                                
  3 Wierman, Stacey E         21 Ball State-IN        2:24.30    2:25.64        
      33.71   37.85   37.76   36.32                                
  4 Ahmad, Sumaiyah H         22 Ball State-IN        2:23.65    2:31.25        
      34.56   37.98   39.01   39.70                                
  5 Martin, Hanna M           19 XU-OH                     NT    2:33.45        
      34.72   38.70   39.91   40.12                                
  6 Dresner, Haley R          20 XU-OH                     NT    2:35.65        
      35.03   39.20   40.71   40.71                                
  7 Johns, Kelsie M           20 XU-OH                     NT    2:36.05        
      35.40   39.99   39.94   40.72                                
  8 Hyde, Natalie N           21 XU-OH                     NT    2:36.20        
      35.39   39.29   40.22   41.30                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Adam P          21 IUPUI-IN                  NT    2:09.34        
      29.26   32.83   33.47   33.78                                
  2 Futscher, Eric R          19 XU-OH                     NT    2:14.79        
      30.46   33.96   35.10   35.27                                
  3 Rhoda, Alexander B        21 IUPUI-IN                  NT    2:15.00        
      29.98   33.99   35.38   35.65                                
  4 Van Kirk, Robert J        20 XU-OH                     NT    2:15.18        
      30.57   34.07   34.47   36.07                                
  5 Weingart, Ben N           20 IUPUI-IN                  NT    2:16.36        
      30.22   34.57   35.89   35.68                                
  6 Snare, Conner N           20 Ball State-IN             NT    2:20.52        
      31.43   35.35   36.52   37.22                                
  7 Bennett, Zach C           20 IUPUI-IN                  NT    2:21.58        
      30.93   35.74   36.71   38.20                                
  8 Prather, Mitch R          18 Ball State-IN             NT    2:23.62        
      31.67   36.28   37.56   38.11                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barber, Margaret A        20 IUPUI-IN                  NT    5:10.71        
      28.56   30.83   31.60   31.57   31.51   31.65   31.63   31.36
      31.23   30.77                                                
  2 Vanwinkle, Jordan N       20 Ball State-IN        5:04.58    5:12.83        
      28.72   31.06   31.28   31.66   31.71   31.67   31.83   32.13
      31.98   30.79                                                
  3 Jackson, Cheyanne M       22 Ball State-IN        5:04.71    5:15.38        
      28.42   31.61   32.29   32.27   32.08   31.96   31.71   31.68
      31.91   31.45                                                
  4 Hussey, Kayla Q           21 Ball State-IN        5:08.50    5:20.49        
      29.51   32.14   32.55   32.29   32.28   32.28   32.37   32.55
      32.50   32.02                                                
  5 Mattson, Leighann S       20 Ball State-IN        5:08.35    5:22.90        
      29.28   32.15   32.63   32.67   32.61   32.90   32.82   32.80
      32.83   32.21                                                
  6 Rife, Mackenna L          20 XU-OH                     NT    5:23.08        
      28.12   31.19   31.83   32.23   32.98   32.99   33.67   33.37
      33.54   33.16                                                
  7 Roop, Vanessa J           20 IUPUI-IN                  NT    5:24.73        
      29.56   32.09   32.49   32.29   32.50   32.93   33.14   33.26
      33.40   33.07                                                
  8 Jach, Taylor M            19 XU-OH                     NT    5:24.76        
      28.92   32.39   33.26   33.18   33.47   32.97   33.10   32.93
      32.60   31.94                                                
  9 Turner, Heidi E           18 XU-OH                     NT    5:29.55        
      28.94   32.12   33.28   33.28   33.56   33.87   33.32   34.21
      33.73   33.24                                                
 10 Wilkes, Olivia C          22 XU-OH                     NT    5:34.59        
      30.76   32.81   33.44   33.17   33.59   33.89   34.07   34.43
      34.61   33.82                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strader, Nick A           19 XU-OH                     NT    4:44.61        
      25.52   27.89   28.22   28.53   28.60   28.64   28.91   29.24
      29.99   29.07                                                
  2 Sunkel, Richard A         19 IUPUI-IN                  NT    4:46.93        
      24.87   27.31   28.17   28.69   28.88   29.58   29.70   30.15
      30.23   29.35                                                
  3 McGeehan, Kiernan P       21 XU-OH                     NT    4:51.59        
      26.55   28.73   29.16   29.24   29.79   30.01   29.57   29.70
      29.65   29.19                                                
  4 Salmon, James R           18 IUPUI-IN                  NT    4:53.32        
      26.02   28.96   29.66   30.38   30.30   29.76   29.80   29.73
      29.61   29.10                                                
  5 Saunders, Daniel B        20 IUPUI-IN                  NT    4:55.41        
      25.89   28.46   29.40   29.67   29.76   30.22   30.97   30.10
      30.55   30.39                                                
  6 Lamb, Andy R              21 Ball State-IN             NT    4:56.11        
      26.54   29.34   29.97   30.21   30.23   30.41   30.30   30.29
      29.71   29.11                                                
  7 Dirvin, Eric G            21 XU-OH                     NT    4:59.48        
      26.80   29.31   30.29   30.60   30.91   30.55   30.78   30.84
      30.67   28.73                                                
  8 Fennig, Neal P            20 Ball State-IN             NT    4:59.63        
      26.76   29.71   30.53   31.05   31.03   31.29   30.43   30.34
      29.78   28.71                                                
  9 Smith, Arthur T           18 XU-OH                     NT    4:59.91        
      26.48   29.39   30.07   30.34   30.66   30.11   30.53   30.95
      30.85   30.53                                                
 10 Middleton, JD D           19 Ball State-IN             NT    5:02.64        
      26.88   29.63   30.39   30.43   30.81   30.62   30.90   31.02
      31.31   30.65                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richter, Haley E          21 Ball State-IN          55.76      56.30        
      26.37   29.93                                                
  2 Rodawig, Audrey E         18 Ball State-IN          57.44      58.40        
      27.81   30.59                                                
  3 Miles, Mallory M          22 Ball State-IN             NT      58.92        
      28.09   30.83                                                
  4 Horn, Katie M             19 Ball State-IN          58.37      59.97        
      28.31   31.66                                                
  5 Brotherton, Lynn E        22 XU-OH                     NT    1:01.20        
      28.66   32.54                                                
  6 Stone, Sarah M            18 XU-OH                     NT    1:01.54        
      29.19   32.35                                                
  7 Wade, Karyn A             20 IUPUI-IN                  NT    1:01.85        
      28.64   33.21                                                
  8 Whiteley, Ashley N        18 XU-OH                     NT    1:02.64        
      28.66   33.98                                                
  9 Ketchem, Maddie A         18 IUPUI-IN                  NT    1:02.71        
      29.08   33.63                                                
 10 Johns, Kelsie M           20 XU-OH                     NT    1:02.81        
      29.19   33.62                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tharp, Drew W             22 Ball State-IN             NT      51.52        
      24.55   26.97                                                
  2 Hitt, Knox K              20 XU-OH                     NT      51.77        
      24.27   27.50                                                
  3 Barton, Tanner F          18 Ball State-IN             NT      52.40        
      24.75   27.65                                                
  4 Biernat, Erik T           18 XU-OH                     NT      52.80        
      24.55   28.25                                                
  5 Garmon, Josh M            18 IUPUI-IN                  NT      53.07        
      24.31   28.76                                                
  6 Heringer, Daniel          20 IUPUI-IN                  NT      53.33        
      24.86   28.47                                                
  7 Ridge, Bradley J          18 Ball State-IN             NT      54.60        
      25.89   28.71                                                
  8 Bernth, A J J             19 IUPUI-IN                  NT      54.74        
      25.56   29.18                                                
  9 Eckert, Jacob                Ball State-IN             NT      54.83        
      26.38   28.45                                                
 10 Lunte, Kevin C            19 IUPUI-IN                  NT      55.24        
      25.58   29.66                                                
 11 Miller, Tony M            19 XU-OH                     NT      55.52        
      25.69   29.83                                                
 12 Mitchell, Gage M          18 XU-OH                     NT      55.92        
      26.37   29.55                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zirzow, Madie             20 Ball State-IN             NP     268.72        
  2 Penn, Brittany A          19 Ball State-IN             NP     235.35        
  3 Wills, Bailey                IUPUI-IN                  NP     222.15        
  4 Bixler, Quinn             18 Ball State-IN             NP     209.85        
  5 Berger, Melissa E         19 IUPUI-IN                  NP     202.57        
  6 Sidebottom, Kirsten          IUPUI-IN                  NP     199.34        
  7 Collins, Jessica             IUPUI-IN                  NP     195.85        
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watts, Cody                  IUPUI-IN                  NP     333.37        
  2 Brehmer, Jake D           21 Ball State-IN             NP     288.60        
  3 Stapleton, Isaac          22 IUPUI-IN                  NP     230.47        
  4 Carmichael, Josh             IUPUI-IN                  NP     194.92        
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oleksiak, Jenny J         21 IUPUI-IN                  NT    2:10.02        
      29.53   33.62   36.05   30.82                                
  2 Trout, Natalie E          20 IUPUI-IN                  NT    2:13.48        
      28.36   35.26   38.91   30.95                                
  3 Rozow, Sarah A            20 IUPUI-IN                  NT    2:16.18        
      30.14   34.28   39.81   31.95                                
  4 Saugstad, Mikaela M       19 XU-OH                     NT    2:18.32        
      30.71   36.02   39.31   32.28                                
  5 Martin, Hanna M           19 XU-OH                     NT    2:19.44        
      29.94   35.97   40.32   33.21                                
  6 Hyde, Natalie N           21 XU-OH                     NT    2:23.15        
      32.16   37.15   40.89   32.95                                
  7 Rife, Mackenna L          20 XU-OH                     NT    2:23.16        
      31.54   36.96   42.76   31.90                                
  8 Wade, Karyn A             20 IUPUI-IN                  NT    2:24.07        
      29.87   38.09   43.52   32.59                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Chad E          21 XU-OH                     NT    1:57.49        
      24.97   29.49   34.49   28.54                                
  2 Rhoda, Alexander B        21 IUPUI-IN                  NT    1:59.34        
      26.12   30.68   33.60   28.94                                
  3 Futscher, Eric R          19 XU-OH                     NT    1:59.75        
      26.34   30.92   34.14   28.35                                
  4 Heringer, Daniel          20 IUPUI-IN                  NT    2:01.96        
      25.63   32.87   36.54   26.92                                
  5 Barton, Tanner F          18 Ball State-IN             NT    2:02.88        
      25.78   32.29   36.76   28.05                                
  6 Bernth, A J J             19 IUPUI-IN                  NT    2:03.25        
      27.00   31.63   36.39   28.23                                
  7 Snare, Conner N           20 Ball State-IN             NT    2:04.64        
      27.24   32.61   35.74   29.05                                
  8 Van Kirk, Robert J        20 XU-OH                     NT    2:05.06        
      26.99   32.93   35.70   29.44                                
  9 Sullenbarger, Drew J      21 Ball State-IN             NT    2:05.63        
      25.69   32.17   38.48   29.29                                
 10 Eckert, Jacob                Ball State-IN             NT    2:06.30        
      26.18   33.53   37.18   29.41                                
 11 Saunders, Daniel B        20 IUPUI-IN                  NT    2:06.39        
      27.30   33.15   38.01   27.93                                
 12 Mitchell, Gage M          18 XU-OH                     NT    2:10.28        
      27.43   34.77   38.70   29.38                                
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iupui Jaguars-IN  'A'                                  NT    1:38.45        
     1) Laird, Lexi L 20                2) Buha, Maranda L 18             
     3) Taylor, Madison O 20            4) Grove, Brittani A 19           
       24.18    25.11    24.61    24.55                                    
  2 Iupui Jaguars-IN  'B'                                  NT    1:40.06        
     1) Brown, Alvina C 21              2) Trout, Natalie E 20            
     3) Bradford, Madeline M 19         4) Barber, Margaret A 20          
       25.27    25.04    25.13    24.62                                    
  3 Xavier University-OH  'A'                              NT    1:41.58        
     1) Brolsma, Claire E 20            2) Stewart, Carolyn E 21          
     3) Kroeger, Molly R 19             4) Day, Madison E 21              
       26.24    25.14    24.91    25.29                                    
  4 Xavier University-OH  'B'                              NT    1:44.39        
     1) Walsh, Abbi H 19                2) Whiteley, Ashley N 18          
     3) Stone, Sarah M 18               4) Davis, Carly A 20              
       26.00    26.11    26.07    26.21                                    
  5 Xavier University-OH  'C'                              NT    1:45.75        
     1) Dresner, Haley R 20             2) Jach, Taylor M 19              
     3) Turner, Heidi E 18              4) Brotherton, Lynn E 22          
       26.22    26.65    26.68    26.20                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xavier University-OH  'A'                              NT    1:24.92        
     1) Moss, Armando N 21              2) Clark, Carter M 20             
     3) Johanns, Luke C 19              4) Suriano, Rodrigo 20            
       21.42    21.81    20.66    21.03                                    
  2 Iupui Jaguars-IN  'A'                                  NT    1:25.53        
     1) Ferguson, Adam P 21             2) Allen, Jared J 19              
     3) Mintch, Landan M 19             4) Kuester, Lennart 20            
       21.68    21.59    21.42    20.84                                    
  3 Xavier University-OH  'B'                              NT    1:27.83        
     1) Hitt, Knox K 20                 2) Biernat, Erik T 18             
     3) Kinney, John P 22               4) Oswald, William E 20           
       22.04    22.06    21.95    21.78                                    
  4 Ball State University-IN  'A'                          NT    1:28.10        
     1) Smith, Cole A 19                2) Lamb, Andy R 21                
     3) Kisinger, Logan L 19            4) Green, Austin B 18             
       22.23    22.14    21.94    21.79                                    
  5 Iupui Jaguars-IN  'B'                                  NT    1:29.19        
     1) Garmon, Josh M 18               2) Lunte, Kevin C 19              
     3) Hamilton, Mason D 20            4) Sunkel, Richard A 19           
       21.94    22.65    22.38    22.22                                    
  6 Ball State University-IN  'B'                          NT    1:30.70        
     1) Fennig, Neal P 20               2) Rodriguez, Nick H 19           
     3) Tharp, Drew W 22                4) Hale, Tucker M 21              
       23.07    22.44    22.61    22.58                                    
  7 Xavier University-OH  'C'                              NT    1:31.37        
     1) Smith, Arthur T 18              2) Miller, Tony M 19              
     3) Dirvin, Eric G 21               4) Nephew, Matt W 19              
       22.91    22.45    23.27    22.74                                    
  8 Ball State University-IN  'C'                          NT    1:33.83        
     1) Middleton, JD D 19              2) Watters, Cam W 22              
     3) Ridge, Bradley J 18             4) Barton, Tanner F 18            
       23.90    23.54    23.76    22.63                                    
  9 Xavier University-OH  'D'                              NT    1:34.13        
     1) Mahak, Kuroshe 18               2) McGeehan, Kiernan P 21         
     3) Foster, Nick N 20               4) Strader, Nick A 19             
       23.82    13.30    33.88    23.13